НАЗАД
1. Перед початком роботи з редактором ознайомтесь з довідковою інформацією (4-5 хвилин).
2. Познайомитися з зовнішнім виглядом вікна редактора Excel (рядком меню, панелями інструментів, рядками заголовків програми та документа, рядком формул).
3. Ввести таблицю1. Оформити бюджет сім’ї за квартал.
• Дохід сім’ї однаковий кожний місяць.
• Витрати сім’ї складаються з наступних пунктів: комунальні послуги, оплата за дитячий садок, витрати на їжу, покупки різного роду та подарунки.
• Підрахувати суму витрат по кожному місяцю.
• Підрахувати суму витрат по кожному пункту за квартал.
• Підрахувати загальну суму витрат.
• Підрахувати залишок по кожному місяцю та за квартал.
6. Зберегти файл у папці Мои документы.
Контрольні питання і завдання.
1. Що являє собою електрона таблиця?
2. Які призначення мають основні елементи вікон книг?
3. Які типи даних може містити чарунка?
4. Яким чином можна ввести та відредагувати дані в чарунках?
5. Які параметри включає поняття формат чарунок?
6. Як ввести формулу до чарунки таблиці?
Дані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Таблиця, що використовується в якості бази даних, складається з декількох стовпців, які виступають полями бази даних. Кожний рядок представляє окремий запис.
Сортування – це упорядкування по зростанню або зменшенню. Відсортувати дані можна максимум за трьома полями одночасно. Слід виділити список і виконати команду Данные / Сортировка. В діалоговому вікні Сортировка диапазона слід виділити 3 поля, по яким слід сортувати, і вказати як ідентифікувати поля (за надписами (перший рядок діапазону)).
Дані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Таблиця, що використовується в якості бази даних, складається з декількох стовпців, які виступають полями бази даних. Кожний рядок представляє окремий запис.
При фільтрації даних відображаються лише записи, які містять потрібні властивості. Найпростіший запис фільтрації – автофільтр. Він запускається командою Данные / Фильтр / Автофильтр.
За командою Автофильтр в чарунках, що містять заголовки полів, зявляються кнопки, що розкриваються. Клацання по такій кнопці відкриває доступ до списку варіантів фільтрації. Записи, що не вдовольняють умовам фільтрації, не відображаються.
Для того, щоб створити фільтр вільної форми, сілд в списку, що розкрився, обрати пункт Другие. Діалогове вікно Пользовательский автофильтр дозволяє задати більш складну умову фільтрації по цьому полю.
Команда Данные / Фильтр / Отобразить все дозволяє відобразити всі записи. Для того, щоб відмінити використання автофільтру, слід вдруге дати команду Данные / Фильтр / Автофильтр.
Для створення діаграм і графіків використовують таблиці, що оформлені у вигляді бази даних. Перед побудовою діаграми слід обрати діапазон даних, які будуть на ній відображатися. Якщо включити в діапазон чарунки, що містять позначення полів, то ці позначення будуть відображатися на діаграмі як пояснювальні написи. Кили вибраний діапазон даних, слід клацнути по кнопці Майстер діаграм на панелі інструментів Стандартная.
Створену діаграму можна розглядати як формулу. Якщо внести зміни в дані, які використовувалися при її створенні, то діаграма зміниться. Готова діаграма складається з ряду елементів, які можна вибирати і змінювати. Обраний елемент помічається маркерами.
Якщо клацнути по маркеру правою кнопкою миші і обрати в контекстному меню пункт Формат, можна змінити вміст або оформлення елемента діаграми за допомогою діалогового вікна Формат.
Побудова графіку аналогічна побудові діаграми.
Створення графіку за допомогою Майстра діаграм:
1. Виділити таблицю вихідних даних, що будуть відображені на графіку з назвами стовпців.
2. Викликати Майстер діаграм
3. На першому кроці Майстра діаграм слід обрати тип діаграми «Графік» і натиснути Далее.
4. На другому кроці перевіряється діапазон даних, що відображається, і контролюються ряди даних. Якщо на зразку присутні декілька графіків, слід визначити, який необхідно видалити. На цьому кроці також необхідно вказати «Підписи оси Х» (за допомогою виділення), Далее.
5. На третьому кроці встановлюємо параметри графіку (назву, підписи осей, підписи даних та інше), Далее.
6. Четвертий крок Майстра демонструє зразок графіку; користувач повинен вказати, де його розміщувати, на окремому аркуші або на робочому; Готово.
Дані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Для фільтрації списків програма Місгозой ЕхсеІ крім команди Автофильтр пропонує користувачам команду Расширенный фильтр, яку використовують для створення складних умов відбору даних.
В меню Дані - Фільтр є корисна опція Розширений фільтр, яка дозволяє оформити критерій для фільтрації у вигляді таблиці і вивести відфільтровані записи в будь-який діапазон робочого листа.
Крім того, команду Расширенный фильтр використовують для від¬бору рядків зі списку за деякою умовою та копіювання відібраних рядків в іншу частину робочого аркуша.
Команда Расширенный фильтр вимагає визначення умов відбору рядків в окремому діапазоні комірок робочого аркуша. Діапазон умов рекомендується задавати в порожніх рядках над списком.
Для використання розширеного фільтра до створеного засобами Ехсеl списку необхідно виконати такі дії.
• Вставити кілька порожніх рядків у верхній частині робочого арку¬ша над списком (щоб вивільнити місце для діапазону умов).
• Задати діапазон умов відбору рядків, який повинен містити що¬найменше два рядки. У верхній рядок вводять один або кілька заголовків стовпців, у другому і наступних задають умови відбору.
Між значенням умов і списком повинен бути щонайменше один порожній рядок. За винятком обчислюваних умов, заголовки в діапазоні умов повинні точно співпадати із заголовками стовпців у списку.
Задаючи текстові умови, слід дотримуватися таких правил:
- одна літера означає, що пошуку підлягають усі значення, що по¬чинаються із зазначеної літери;
- символ ">" або "<" означає, що пошуку підлягають значення, що за абеткою стоять після введеного текстового значення або перед ним;
- формула - текст означає, що пошуку підлягають значення, які точно співпадають з введеним рядком символів текст. Після введення діапазону умов відбору слід виконати команду Данные /Фильтр / Расширенный фильтр.
У вікні цієї команди треба ввести в поле Исходный диапазон діапазон комірок таблиці, до якого буде застосовано розширений фільтр, а в поле Диапазон условий — діапазон комірок робочого аркуша, де задаються умови відбору рядків, що містять заголовки стовпців.
Перемикач Обработка слід встановити в положення Фильтровать список на месте і натиснути кнопку ОК.
У результаті виконання команди Расширенный фильтр прихо¬вуються всі рядки, що не задовольняють введеній умови. Номери відібраних рядків виділяються синім кольором.
Умовою відбору може бути обчислене значення, що є результатом виконання певної формули. При використанні обчислюваної умови слід дотримуватися таких правил:
- заголовок над обчислюваною умовою повинен відрізнятися від будь-якого іншого заголовка стовпця у списку. Заголовок умо¬ви може бути порожній або містити довільний текст;
- посилання на комірки, що перебувають за межами списку, по¬винні бути абсолютними;
- посилання на комірки списку повинні бути відносними (за од¬ним винятком, який розглянемо далі).
Копіювання відфільтрованих рядків в іншу частину робочого аркуша
За допомогою вікна діалогу команди Расширеный фильтр можна встановити режим копіювання відібраних рядків в іншу ча¬стину аркуша замість виведення відфільтрованого списку. Щоб скопіювати рядки, треба перемикач Обработка встановити в по¬ложення Скопировать результат в інше місце, а в полі Поместить результат в діапазон зазначити адресу діапазону, куди по¬трібно скопіювати інформацію.
• Режим Только уникальные записи у вікні команди Расширенный фильтр додає додатковий фільтр до заданих умов відбору. Він приховує рядки, що повторюються.
Якщо рядок допоміжної таблиці містить декілька заповнених комірок, то всі задані ними умови повинні виконуватися одночасно. Якщо в допоміжній таблиці заповнені декілька рядків, то через фільтр пройдуть дані, що задовольняють умові, заданій хоча б в одному з рядків допоміжної таблиці.
Для накладення розширеного фільтра, необхідно помістити курсор всередині основної таблиці і вибрати в меню Даные опції Фильтр і Расширенный фильтр. При цьому в поле Исходный диапазон (рисунок 1) буде автоматично занесене діапазон комірок вхідної таблиці. Для занесення діапазону комірок допоміжної таблиці у поле Диапазон условий, потрібно установити курсор у це поле, а потім виділити мишкою допоміжну таблицю разом з шапкою.
Тема: Технологія створення та редагування таблиць.
Хід роботи.1. Перед початком роботи з редактором ознайомтесь з довідковою інформацією (4-5 хвилин).
2. Познайомитися з зовнішнім виглядом вікна редактора Excel (рядком меню, панелями інструментів, рядками заголовків програми та документа, рядком формул).
3. Ввести таблицю1. Оформити бюджет сім’ї за квартал.
Бюджет сім’ї за квартал
5. Провести розрахунки у таблиці за наступними правилами:4. Відформатувати текст, чарунки та зовнішній вигляд таблиці як показано на прикладі.• Дохід сім’ї однаковий кожний місяць.
• Витрати сім’ї складаються з наступних пунктів: комунальні послуги, оплата за дитячий садок, витрати на їжу, покупки різного роду та подарунки.
- Комунальні послуги - кожний місяць однакові.
- Оплата за дитячий садок - кожний місяць однакова.
- Витрати на їжу - кожний місяць збільшуються на 20гр.
- Покупки - кожний місяць збільшуються на 10%.
- Подарунки - кожний місяць збільшуються на 5 %.
• Підрахувати суму витрат по кожному місяцю.
• Підрахувати суму витрат по кожному пункту за квартал.
• Підрахувати загальну суму витрат.
• Підрахувати залишок по кожному місяцю та за квартал.
6. Зберегти файл у папці Мои документы.
Контрольні питання і завдання.
1. Що являє собою електрона таблиця?
2. Які призначення мають основні елементи вікон книг?
3. Які типи даних може містити чарунка?
4. Яким чином можна ввести та відредагувати дані в чарунках?
5. Які параметри включає поняття формат чарунок?
6. Як ввести формулу до чарунки таблиці?
Тема: Табличні процесори. Фільтрація та сортування даних.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНАДані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Таблиця, що використовується в якості бази даних, складається з декількох стовпців, які виступають полями бази даних. Кожний рядок представляє окремий запис.
Сортування – це упорядкування по зростанню або зменшенню. Відсортувати дані можна максимум за трьома полями одночасно. Слід виділити список і виконати команду Данные / Сортировка. В діалоговому вікні Сортировка диапазона слід виділити 3 поля, по яким слід сортувати, і вказати як ідентифікувати поля (за надписами (перший рядок діапазону)).
Дані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Таблиця, що використовується в якості бази даних, складається з декількох стовпців, які виступають полями бази даних. Кожний рядок представляє окремий запис.
При фільтрації даних відображаються лише записи, які містять потрібні властивості. Найпростіший запис фільтрації – автофільтр. Він запускається командою Данные / Фильтр / Автофильтр.
За командою Автофильтр в чарунках, що містять заголовки полів, зявляються кнопки, що розкриваються. Клацання по такій кнопці відкриває доступ до списку варіантів фільтрації. Записи, що не вдовольняють умовам фільтрації, не відображаються.
Для того, щоб створити фільтр вільної форми, сілд в списку, що розкрився, обрати пункт Другие. Діалогове вікно Пользовательский автофильтр дозволяє задати більш складну умову фільтрації по цьому полю.
Команда Данные / Фильтр / Отобразить все дозволяє відобразити всі записи. Для того, щоб відмінити використання автофільтру, слід вдруге дати команду Данные / Фильтр / Автофильтр.
Тема: Табличні процесори. Побудова графіків.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНАДля створення діаграм і графіків використовують таблиці, що оформлені у вигляді бази даних. Перед побудовою діаграми слід обрати діапазон даних, які будуть на ній відображатися. Якщо включити в діапазон чарунки, що містять позначення полів, то ці позначення будуть відображатися на діаграмі як пояснювальні написи. Кили вибраний діапазон даних, слід клацнути по кнопці Майстер діаграм на панелі інструментів Стандартная.
Створену діаграму можна розглядати як формулу. Якщо внести зміни в дані, які використовувалися при її створенні, то діаграма зміниться. Готова діаграма складається з ряду елементів, які можна вибирати і змінювати. Обраний елемент помічається маркерами.
Якщо клацнути по маркеру правою кнопкою миші і обрати в контекстному меню пункт Формат, можна змінити вміст або оформлення елемента діаграми за допомогою діалогового вікна Формат.
Побудова графіку аналогічна побудові діаграми.
Створення графіку за допомогою Майстра діаграм:
1. Виділити таблицю вихідних даних, що будуть відображені на графіку з назвами стовпців.
2. Викликати Майстер діаграм
3. На першому кроці Майстра діаграм слід обрати тип діаграми «Графік» і натиснути Далее.
4. На другому кроці перевіряється діапазон даних, що відображається, і контролюються ряди даних. Якщо на зразку присутні декілька графіків, слід визначити, який необхідно видалити. На цьому кроці також необхідно вказати «Підписи оси Х» (за допомогою виділення), Далее.
5. На третьому кроці встановлюємо параметри графіку (назву, підписи осей, підписи даних та інше), Далее.
6. Четвертий крок Майстра демонструє зразок графіку; користувач повинен вказати, де його розміщувати, на окремому аркуші або на робочому; Готово.
Тема: Табличні процесори. Використання розширених фільтрів. Умовне форматування.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНАДані в таблиці можуть бути представлені в вигляді найпростіших баз даних. Можливості таких баз даних значно менше, ніж тих, що розроблені в СКБД. Над такими таблицями Excel можна виконувати операції фільтрації, сортування і т.д.
Для фільтрації списків програма Місгозой ЕхсеІ крім команди Автофильтр пропонує користувачам команду Расширенный фильтр, яку використовують для створення складних умов відбору даних.
В меню Дані - Фільтр є корисна опція Розширений фільтр, яка дозволяє оформити критерій для фільтрації у вигляді таблиці і вивести відфільтровані записи в будь-який діапазон робочого листа.
Крім того, команду Расширенный фильтр використовують для від¬бору рядків зі списку за деякою умовою та копіювання відібраних рядків в іншу частину робочого аркуша.
Команда Расширенный фильтр вимагає визначення умов відбору рядків в окремому діапазоні комірок робочого аркуша. Діапазон умов рекомендується задавати в порожніх рядках над списком.
Для використання розширеного фільтра до створеного засобами Ехсеl списку необхідно виконати такі дії.
• Вставити кілька порожніх рядків у верхній частині робочого арку¬ша над списком (щоб вивільнити місце для діапазону умов).
• Задати діапазон умов відбору рядків, який повинен містити що¬найменше два рядки. У верхній рядок вводять один або кілька заголовків стовпців, у другому і наступних задають умови відбору.
Між значенням умов і списком повинен бути щонайменше один порожній рядок. За винятком обчислюваних умов, заголовки в діапазоні умов повинні точно співпадати із заголовками стовпців у списку.
Задаючи текстові умови, слід дотримуватися таких правил:
- одна літера означає, що пошуку підлягають усі значення, що по¬чинаються із зазначеної літери;
- символ ">" або "<" означає, що пошуку підлягають значення, що за абеткою стоять після введеного текстового значення або перед ним;
- формула - текст означає, що пошуку підлягають значення, які точно співпадають з введеним рядком символів текст. Після введення діапазону умов відбору слід виконати команду Данные /Фильтр / Расширенный фильтр.
У вікні цієї команди треба ввести в поле Исходный диапазон діапазон комірок таблиці, до якого буде застосовано розширений фільтр, а в поле Диапазон условий — діапазон комірок робочого аркуша, де задаються умови відбору рядків, що містять заголовки стовпців.
Перемикач Обработка слід встановити в положення Фильтровать список на месте і натиснути кнопку ОК.
У результаті виконання команди Расширенный фильтр прихо¬вуються всі рядки, що не задовольняють введеній умови. Номери відібраних рядків виділяються синім кольором.
Умовою відбору може бути обчислене значення, що є результатом виконання певної формули. При використанні обчислюваної умови слід дотримуватися таких правил:
- заголовок над обчислюваною умовою повинен відрізнятися від будь-якого іншого заголовка стовпця у списку. Заголовок умо¬ви може бути порожній або містити довільний текст;
- посилання на комірки, що перебувають за межами списку, по¬винні бути абсолютними;
- посилання на комірки списку повинні бути відносними (за од¬ним винятком, який розглянемо далі).
Копіювання відфільтрованих рядків в іншу частину робочого аркуша
За допомогою вікна діалогу команди Расширеный фильтр можна встановити режим копіювання відібраних рядків в іншу ча¬стину аркуша замість виведення відфільтрованого списку. Щоб скопіювати рядки, треба перемикач Обработка встановити в по¬ложення Скопировать результат в інше місце, а в полі Поместить результат в діапазон зазначити адресу діапазону, куди по¬трібно скопіювати інформацію.
• Режим Только уникальные записи у вікні команди Расширенный фильтр додає додатковий фільтр до заданих умов відбору. Він приховує рядки, що повторюються.
Якщо рядок допоміжної таблиці містить декілька заповнених комірок, то всі задані ними умови повинні виконуватися одночасно. Якщо в допоміжній таблиці заповнені декілька рядків, то через фільтр пройдуть дані, що задовольняють умові, заданій хоча б в одному з рядків допоміжної таблиці.
Для накладення розширеного фільтра, необхідно помістити курсор всередині основної таблиці і вибрати в меню Даные опції Фильтр і Расширенный фильтр. При цьому в поле Исходный диапазон (рисунок 1) буде автоматично занесене діапазон комірок вхідної таблиці. Для занесення діапазону комірок допоміжної таблиці у поле Диапазон условий, потрібно установити курсор у це поле, а потім виділити мишкою допоміжну таблицю разом з шапкою.
Немає коментарів:
Дописати коментар